SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA
KLAS I- III PRZEPROWADZONYCH
W RAMACH AKCJI " OWOCE W SZKOLE"
autor: Jadwiga Krzyżanowska
TEMAT ZAJĘĆ: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
!"
Cel
główny: kształtowanie postawy prozdrowotnej, uświadomienie uczniom potrzeby prawidłowego i
zdrowego odżywiania
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozumie potrzebę aktywności fizycznej jako źródła zdrowia,
-wie dlaczego i jak dbać o higienę ciała i jamy ustnej,
- rozumie konieczność spożywania odpowiednich produktów dla zdrowia
-umie określić wartości odżywcze wybranych artykułów,
- rozumie znaczenie zdrowia dla człowieka,
- wskazuje negatywne konsekwencje złego odżywiania.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Metody: podające, eksponujące, praktyczne, aktywizujące
Środki dydaktyczne: obrazki- symbole warzyw i owoców do podzielenia dzieci na
grupy, przygotowany szkic mapy mentalnej do uzupełnienia ,wiersz " Dla
każdego coś zdrowego", ilustracje
różnych produktów na tablicy, warzywa i owoce, karteczki dla dzieci, ilustracja piramidy
pokarmowej, magnetofon, płyty,
Przebieg zajęć :
1. Zabawa integracyjna „ Powitanie”.
Witam wszystkie dzieci, które zjadły
dzisiaj śniadanie (uczniowie, którzy
zjedli śniadanie wstają i podskakują, potem siadają na miejsca).Nauczyciel
wita kolejne osoby, a te odpowiednio reagują.
Witam wszystkie dzieci, które np.: lubią owoce i warzywa, codziennie piją
mleko, myją ręce przed jedzeniem, lubią biegać, jeżdżą na rowerze, myją zęby po
jedzeniu, … )
2. Uczniowie
dobierają się w grupy wg wybranych symboli
warzyw i owoców. Nauczyciel rozdaje każdej grupie kartkę z przygotowanym
szkicem mapy mentalnej i prosi o
przedstawienie w formie ilustracji, krótkich słów, symboli lub znaków tego co
kojarzy im się z przysłowiem " W zdrowym ciele, zdrowy duch"
3. Prezentacja
wykonanych map, omówienie pomysłów dzieci - przedstawiciel grupy.
W trakcie omawiania uczniowie powinni zwrócić uwagę na to co
składa się na nasze dobre samopoczucie, zdrowie, dlaczego jest ono takie ważne.
W razie potrzeby nauczyciel zadaje dodatkowe pytania.
4. Słuchanie wiersza S. Karaszewskiego „ Dla każdego coś
zdrowego”
( w załączniku).
Rozmowa w kręgu na temat jego treści. Dziecko odpowiada na pytania : -
Jakie produkty należy jeść , aby być zdrowym ?
- Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa ?
- Jakich produktów należy unikać lub ograniczyć ich spożywanie ?
- Co trzeba jeszcze robić, aby być zdrowym ?
Przypomnienie piramidy żywieniowej.
5. Zabawa
ruchowa „ Sałatka". Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Kiedy
nauczyciel wymieni nazwę owocu lub warzywa wtedy, dzieci, które mają taki
obrazek przypięty na koszulce dobierają się w grupy i tańczą. Na słowo
"sałatka" znowu tańczą wszystkie dzieci itd.
6. Segregowanie
ilustracji różnych produktów żywnościowych na : zdrowe
i niezdrowe. Dziecko wybiera jeden
produkt i wkłada do koszyka zielonego
z napisem „ Zdrowa żywność” lub czerwonego z napisem „Niezdrowa żywność”
i uzasadnia swój wybór.
7. Wspólne
spożycie porcji warzyw i owoców.
8. Wykonanie
ilustracji dotyczących zdrowego odżywiania i umieszczenie na nich własnych
rymowanek, wierszyków (technika dowolna)
Każda klasa wykonuje prace na kartkach w
kształcie wybranego owocu, warzywa i następnie związuje je wstążeczką
tak, by powstała książeczka.
9.
Prezentacja wykonanej książeczki, dzielenie się
wrażeniami.
10.
Zabawa muzyczno - ruchowa "Pieczenie ciasta"
11.
Ewaluacja zajęć.
Nauczyciel rozdaje dzieciom samoprzylepne karteczki. Zadaniem uczniów jest zapisanie
na nich z czym kojarzy im się akcja "Owoce w szkole". Jedno chętne
dziecko odczytuje swoją wypowiedź i układa kartkę obok wyciętego koła z napisem
" Owoce w szkole". Uczniowie, którzy mają takie same lub bliskie
wypowiedzi układają je w promyczek. Pozostałe wypowiedzi uczniowie układają w
kolejne promyczki.
·
W ramach zajęć przyrodniczych uczniowie mogą założyć hodowlę rzeżuchy,
którą wykorzystają do wzbogacenia swoich kanapek.
Załącznik:
Literatura :
Wiersz
: „Dla każdego coś zdrowego” - S. Karaszewski
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone
zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja –
ta potrawa będzie twoja!
Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej,
niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!
W RAMACH AKCJI " OWOCE W SZKOLE"
Uczeń:
- rozumie potrzebę aktywności fizycznej jako źródła zdrowia,
-wie dlaczego i jak dbać o higienę ciała i jamy ustnej,
- rozumie konieczność spożywania odpowiednich produktów dla zdrowia
-umie określić wartości odżywcze wybranych artykułów,
- rozumie znaczenie zdrowia dla człowieka,
- wskazuje negatywne konsekwencje złego odżywiania.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Metody: podające, eksponujące, praktyczne, aktywizujące
Środki dydaktyczne: obrazki- symbole warzyw i owoców do podzielenia dzieci na grupy, przygotowany szkic mapy mentalnej do uzupełnienia ,wiersz " Dla każdego coś zdrowego", ilustracje różnych produktów na tablicy, warzywa i owoce, karteczki dla dzieci, ilustracja piramidy pokarmowej, magnetofon, płyty,
Witam wszystkie dzieci, które zjadły dzisiaj śniadanie (uczniowie, którzy zjedli śniadanie wstają i podskakują, potem siadają na miejsca).Nauczyciel wita kolejne osoby, a te odpowiednio reagują.
Witam wszystkie dzieci, które np.: lubią owoce i warzywa, codziennie piją mleko, myją ręce przed jedzeniem, lubią biegać, jeżdżą na rowerze, myją zęby po jedzeniu, … )
( w załączniku).
Rozmowa w kręgu na temat jego treści. Dziecko odpowiada na pytania : - Jakie produkty należy jeść , aby być zdrowym ?
- Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa ?
- Jakich produktów należy unikać lub ograniczyć ich spożywanie ?
- Co trzeba jeszcze robić, aby być zdrowym ?
Przypomnienie piramidy żywieniowej.
i niezdrowe. Dziecko wybiera jeden produkt i wkłada do koszyka zielonego
z napisem „ Zdrowa żywność” lub czerwonego z napisem „Niezdrowa żywność”
i uzasadnia swój wybór.
Każda klasa wykonuje prace na kartkach w kształcie wybranego owocu, warzywa i następnie związuje je wstążeczką tak, by powstała książeczka.
Nauczyciel rozdaje dzieciom samoprzylepne karteczki. Zadaniem uczniów jest zapisanie na nich z czym kojarzy im się akcja "Owoce w szkole". Jedno chętne dziecko odczytuje swoją wypowiedź i układa kartkę obok wyciętego koła z napisem " Owoce w szkole". Uczniowie, którzy mają takie same lub bliskie wypowiedzi układają je w promyczek. Pozostałe wypowiedzi uczniowie układają w kolejne promyczki.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone
zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja –
ta potrawa będzie twoja!
Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej,
niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!
KONSPEKT LEKCJI: DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA
TEMAT: Nauka prowadzenia i przyjęcia piłki w czwórkach.
Miejsce
zajęć: boisko sportowe
Ilość
uczestników: 14
Klasy:
1-3
Czas
trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki
CELE
GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń nabywa umiejętności prowadzenia i przyjęcia piłki
2.Wiadomości : uczeń zna przepisy piłki nożnej i technikę
wykonania elementów technicznych
3.Sprawność
motoryczna. : szybkość, zwinność, koordynacja, siła
4.Akcent
wychowawczy: samokontrola, współpraca w czwórkach
Imię
i nazwisko prowadzącego: Zbigniew Molenda
Tok lekcji
|
Zadania
szczegółowe
|
Dozow.
|
Uwagi
organizacyjno-metodyczne
|
1.Część
organizacyjna
|
1.Zbiórka
2.Powitanie
3.Sprawdzenie
liczby ćwiczących.
|
2 min.
|
-
w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej
-
nie ćwiczący siadają na ławce
-
kontrola obuwia i ubioru
|
2.Nastawienie
do aktywnego udziału w lekcji
|
1.Podanie
tematu.
2.Motywacja
do aktywnego udziału w lekcji.
|
1 min.
|
|
3.Rozgrzewka,
psychomotoryka i profilaktyka
|
1.
„Berek z prowadzeniem piłki”- każdy z uczestników posiada piłkę
ucieka przed berkiem prowadząc ją, kto zostanie złapany zostaje nowym
berkiem.
2.
dobranie w pary, piłka na parę, wrzut piłki zza głowy do partnera ze
skłonem T w przód
3.
ustawienie jw. wrzut piłki zza pleców
4.
ustawienie tyłem do siebie, skłon T wrzut piłki między NN
5.
ustawienie jw. wrzut piłki z nad głowy
6.
stanie tyłem w odl. 1m. od siebie, podania piłki ze skrętem T w prawo
i w lewo
7.
ustawienie jw. piłka za plecami między partnerami RR splecione
wyprostowane z boku, skłony T w prawą i lewą stronę
8.
ustawienie jw. piłka trzymana w RR nad głową, wypady w przód PN i LN
9.
siad naprzeciwko siebie w rozkroku, piłka w RR po środku, skłony w
przód i w tył
10. ustawienie jw. toczenie
piłki dookoła partnera
11. jedynka- 10 podskoków
kucznych, 10 przeskoków P i LN na piłce dwójka- w tym czasie rozgrzewa stawy
12.piłka
trzymana w rękach wykonanie wagi.
|
2 min.
14 min.
|
Ustawienie
w rozsypce. Rozpoczęcie i zakończenie zabawy na sygnał prowadzącego.
Ustawienie
w parach (w odległości około 8m od siebie), piłka na parę.
|
4.Kształtowanie
umiejętności i doskonalenie sprawności
|
Zawodnicy
zostają podzieleni przez prowadzącego na czwórki, gdzie dwie osoby ustawiały
się na linii bocznej boiska z lewej strony a kolejne dwie po przeciwnej
stronie, wykonując następujące ćwiczenia:
1.
Zawodnicy, którzy są przy piłce wykonują podanie do partnera i bieg za podaniem, natomiast partner po
przeciwnej stronie przyjmuje i prowadzi piłkę prawą nogą.
2.
j.w. z tym, że wykonujemy to ćwiczenie lewą nogą.
3.Zawodnicy
z jednej strony są w posiadaniu piłki. Wykonują podanie i po podaniu
zmieniają miejsce w ustawieniu. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy.
4.Zawodnicy
jednej strony są w posiadani piłki. Wykonują prowadzenie piłki zmieniając
miejsce po czym podają piłkę do partnerów z przeciwnej strony, którzy
wykonują to samo. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy.
5.Zawodnicy
ustawieni z jednej strony znajdują się
piłki trzymane RR. Zawodnik podrzuca
piłkę nad sobą i wykonuje przyjęcie piłki wewnętrzną częścią stopy z powietrza, po przyjęciu
prowadzimy piłkę i podajemy do partnera z przeciwnej strony, który wykonuje
to samo.
6.j.w.
z tym, że po podrzucie piłki z RR przyjęcie piłki wykonujemy zewnętrznym
podbiciem z powietrza i podanie do partnera z przeciwnej strony wewnętrzną
częścią stopy. To ćwiczenie wykonujemy prawą nogą.
7.j.w.
z tym, że wykonujemy to lewą nogą.
8.Zawodnicy
wykonują do siebie podania z pierwszej piłki, a po podaniu zmieniają miejsce
tak jak na rysunku. Podanie wykonują wewnętrzną częścią stopy.
9.Zawodnicy
wykonują do siebie trzy podania z pierwszej piłki, następnie zawodnik, który
jest w posiadaniu piłki prowadzi piłkę, zawodnik z przeciwnej strony wybiega
i zawodnik z piłką mija go zwodem.
10.j.w.
z tym, że zawodnicy , którzy będą bez piłki zmieniają swoje tak jak na
rysunku.
11.
Zawodnik z piłką wykonuje prowadzenie na wysokość połowy odległości między
ćwiczącymi i następnie wykonuje podanie do partnera z przeciwnej strony,
który przyjmuje piłkę i dalej wykonuje to samo.
12.j.w.
z tym, że po podaniu zawodnik szybciej wybiega do partnera, któremu podawał
piłkę, a on następnie wymija partnera od którego otrzymał podanie i dalej
wykonują to samo.
13.j.w.
z tym, że wykonujemy podanie wewnętrzną częścią stopy i zwód przez przetoczenie
piłki podeszwą w bok.
14.Gra
szkolna 7x7.
|
1
min.
3
min.
2
min.
3
min.
3
min.
3
min.
3
min.
2
min.
3
min.
3
min.
3
min.
3
min.
3
min.
3
min.
28
min.
|
Na
każdy czwórkę przypada dwie piłki.
|
5.Uspokojenie
organizmu
|
1.Marsz
z ramionami w górze – luźne potrząsanie dłońmi.
2.W
marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok
(wdech).
|
2 min.
|
Ustawienie
w rozsypce,
|
6.Część
organizacyjno-porządkowa
|
1.Zbiórka
i sprawdzenie stanu liczebnego.
2.Omówienie
lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.
3.Pochwała
uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie.
|
2 min.
|
-
w szeregu na linii bocznej boiska
|
7.Nastawienie
do
|
1.
Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym.
|
1 min.
|
KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Prowadzący – Ryszard Badura
Klasa- 5c
Czas
trwania lekcji –45 minut
Pomoce
– piłki do koszykówki , pachołki
TEMAT : Doskonalenie kozłowania piłki w miejscu i w
ruchu.
Umiejętności
:
·
kozłowanie piłki prawą i lewą ręką
·
doskonalenie podań i chwytów piłki
·
doskonalenie rzutów osobistych do kosza
Psychomotoryczność:
·
kształtowanie szybkiej orientacji przestrzennej
·
zwinność
·
koordynacja ruchowa
Wiadomości
:
·
uczniowie znają zasady prawidłowego kozłowania piłki
·
uczniowie znają wybrane przepisy gry w koszykówkę
Aspekt
wychowawczy :
·
współdziałanie w zespole, grupie rówieśniczej
·
samodzielność i samokontrola w doskonaleniu swoich umiejętności
·
dyscyplina i bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń
Forma
realizacji zadań :
·
zabawowa
·
naśladowcza
·
bezpośredniej celowości ruchu
·
zadaniowa ścisła
Metody
prowadzenia zajęć :
·
indywidualna
·
dwójkowa
·
grupowa
Część
lekcji
|
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas/liczba
powtórzeń
|
Uwagi |
I część
wstępna
lekcji
II
część
główna
lekcji
III
część
końcowa
lekcji
|
1.Zorganizowanie
grupy,
sprawdzenie gotowości do zajęć,
2.Motywacja
do
zajęć
3.
Rozgrzewka,
profilaktyka,
psychomotoryka
4.Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności motorycznej
5.
Uspokojenie
organizmu
6.Podsumowanie zajęć , nagrodzenie aktywnych, nastawienie do samodzielnej pracy
7.
Czynności organizacyjne
|
-zbiórka,
sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć,
okrzyk sportowy
-podanie
tematu lekcji, uświadomienie uczniom konieczności opanowania elementów
technicznych
w
celu późniejszego ich wykorzystania podczas gry
właściwej
uniesionymi nogami
1.
W siadzie rozkrocznym doskonalenie kozłowania piłki ręką prawą i lewą
2. W klęku jednonóż kozłowanie piłki ręką
prawą i lewą
3.
W pozycji rozkrocznej kozłowanie piłki prawą
i lewą ręką
4.
W parach kozłowanie piłki z głośnym liczeniem ilości palców pokazywanych przez
partnera
5.
W parach kozłowanie piłki z omijaniem
partnera
6.
Pokonywanie slalomu z kozłowaniem piłki
ręką dalszą od przeszkody
7.
Wyścigi w parach z kozłowaniem piłki ręką
dalszą od przeszkody
8.
Rzuty osobiste do kosza – konkurs rzutów do
kosza w rywalizacji dziewczęta – chłopcy
1. Omówienie zajęć , pochwały dla aktywnych, zachęcenie do pracy nad sobą, samokontrola wykonywanych ćwiczeń
1.
Zbiórka , pożegnanie i okrzyk
sportowy
|
2
min.
1
min.
2
min.
1
min.
1
min.
10 razy
1
min.
1 min.
1
min.
1 min.
1
min
2
min
2
min
2
min
4 min
5
min
8
min
4
min
1
min
1
min
2
min
1
min
|
Ustawienie
w szeregu
Wykorzystanie
całej
sali
naucz.
rozdaje piłki
kontrola
wyprostowanych kolan
kontrola
wyprostowanych kolan
kontrola
poprawności kozłowania piłki
obserwacja
dłoni
partnera
a nie piłki
samokontrola
wysokości kozłowanej piłki
kontrola
techniki rzutu
Podkreślenie
ważności dobrej techniki kozłowania piłki
Ustawienie
w szeregu
|
ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE PRZEPROWADZONE W RAMACH AKCJI „OWOCE W SZKOLE” I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Scenariusz zajęć dla klas I- III
Temat zajęć: Jedzmy zdrowo i kolorowo
1. Cel ogólny: edukacja zdrowotna wśród dzieci – promowanie zdrowego stylu życia
- uczeń wie, że odżywianie odgrywa ważną rolę w życiu,
- potrafi wymienić najważniejsze składniki pożywienia,
- zna piramidę żywieniową i zasady zdrowego odżywiania
- umie przygotować zdrowe kanapki
4. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
5. Środki dydaktyczne: kolorowe kartki, ilustracje warzyw i owoców, zagadki, okazy warzyw
i owoców, pudełko, materiały (książki, ilustracje, artykuły prasowe itp.) dot. witamin zawartych w warzywach i owocach, tekst „Dzieło sztuki” P. Beręsewicza,
i owoców, pudełko, materiały (książki, ilustracje, artykuły prasowe itp.) dot. witamin zawartych w warzywach i owocach, tekst „Dzieło sztuki” P. Beręsewicza,
wiersz S. Karaszewskiego "Witaminowe abecadło" , ilustracja piramidy żywieniowej, produkty potrzebne do wykonania kanapek przez dzieci,
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu zajęć- „Zgadnij, co jest w pudełku”- rozpoznawanie owoców i warzyw różnymi zmysłami.
Nauczyciel zawiązuje oczy wybranemu uczniowi i prosi go o wylosowanie owocu lub warzywa ukrytego w pudełku. Następnie dziecko stara się rozpoznać wylosowaną rzecz za pomocą węchu, smaku, dotyku. Uczeń sprawdza poprawność swej odpowiedzi po zdjęciu opaski.
2. Przedstawienie warzyw i owoców w pięciu grupach kolorystycznych.
Uczniowie w klasie podzieleni są na 5 grup. Każda grupa otrzymuje kartkę A4 pomalowaną na inny kolor( kartka zielona, żółtopomarańczowa, czerwona, niebieskopurpurowa, biała). Zadaniem uczniów w zespole jest wyszukanie różnych warzyw , owoców i przypisanie ich do danego koloru.
Można przypiąć na tablicy ilustracje różnych warzyw i owoców lub wykorzystać zagadki itp. wg poziomu klasy i inwencji nauczyciela.
3. Prezentacja grup, ewentualne dopisanie podawanych jeszcze przez dzieci nazw warzyw
i owoców.
i owoców.
4. Wyszukiwanie informacji w zgromadzonych przez nauczyciela materiałach, książkach na temat , jakie witaminy występują w tych warzywach i owocach.
W klasie pierwszej nauczyciel wspólnie z całą klasą wykonuje to zadanie odwołując się do wiedzy uczniów, podając krótkie informacje na temat witamin gł .A i C, ich znaczenia w życiu człowieka. W klasie II i III uczniowie mogą to zadanie wykonywać we wcześniej wyznaczonych grupach.
(wskazówka dla n-la zał. 1 i zał. 2)
5. Uważne słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu P. Beręsewicza „Dzieło sztuki” (zał. 3)
- Kim jest artystka, która przygotowała to danie?
- Jakich produktów użyła?
- Co to jest „dzieło sztuki”?
- Co to jest „dzieło sztuki”?
6. Wypowiedzi uczniów na temat zdrowego odżywiania na podstawie ich własnych doświadczeń.
- Dlaczego musimy się odżywiać?
- Co to znaczy: zdrowo się odżywiać?
- Jakie są wasze ulubione potrawy?
- Ile razy dziennie jecie posiłki?
Zapisanie przez uczniów na kartkach, co jedli poprzedniego dnia
7. Omówienie przez nauczyciela piramidy pokarmowej (zał. 4). Odnalezienie w niej produktów zawierających różne witaminy.
- zaprezentowanie piramidy pokarmowej opracowanej przez specjalistów
- porównanie własnego jadłospisu z piramidą pokarmową
- zwrócenie uwagi na znaczenie produktów mlecznych, owoców i warzyw w naszym jedzeniu
8. Wykonanie „kanapkowych dzieł sztuki”.
- zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad higienicznego przygotowania jedzenia,
- przygotowanie kanapek wg własnego pomysłu z wykorzystaniem przyniesionych produktów,
- prezentacja wykonanych kanapek, ustne opisywanie własnych „dzieł sztuki”,
- zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad higienicznego przygotowania jedzenia,
- przygotowanie kanapek wg własnego pomysłu z wykorzystaniem przyniesionych produktów,
- prezentacja wykonanych kanapek, ustne opisywanie własnych „dzieł sztuki”,
9. Wspólna degustacja wykonanych kanapek oraz ich kulturalne spożywanie
BIBLIOGRAFIA:
-P. Beręsewicz „Dzieło sztuki” w „Nowe już w szkole 3” , podręcznik cz.1. Wyd. Nowa Era. Warszawa 2011
- J. Stec(wybór i oprac.) Zagadki dla najmłodszych. PW „M.A.C.” S.A. Kielce 1992
- Książka nauczyciela „Nowe już w szkole”3 cz. 2 Nowa Era . W-wa 2011
- M. Kozłowska – Wojciechowska. „Atlas warzyw i owoców”. Warszawa 2007
- Internet http://dietologaz.blogspot.com
ZAŁ. 1
kolor
|
warzywa i owoce
|
witaminy
|
zielony
|
kapusta,
szpinak,
ogórek
|
C,A
C,A,K C |
żółtopomarańczowy
|
pomarańcza,
marchew,
banan |
C
A B, C, E |
czerwony
|
rzodkiewka,
truskawka, wiśnia, |
A, C
C A |
niebieskopurpurowy
|
czarna jagoda,
jeżyna, śliwka |
A,C
A,C
C
|
biały
|
cebula,
ziemniak,
kalafior
|
C, B
K, C C |
ZAŁ. 2
"Witaminowe abecadło" - Stanisław Karaszewski
Oczy, gardło, włosy, kości
Zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
W maśle, mleku też być może.
B- bądź bystry, zwinny, żwawy
Do nauki i zabawy!
W drożdżach , ziarnach i orzeszkach,
W serach, jajkach B też mieszka.
C- to coś na przeziębienie
I na lepsze ran gojenie.
C- porzeczka i cytryna,
Świeży owoc i jarzyna.
Zęby, kości lepiej rosną,
Kiedy dawkę D dostaną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
Lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
To owoce i jarzyny!
ZAŁ.3
P. Beręsewicz „Dzieło sztuki”
To jest prawdziwe dzieło sztuki!
Na pierwszym planie artystka wyczarowała talerzyk, a na nim kwadratową buzię. Ten kwadrat to kromka razowego chleba. Brązową ramkę skórki wypełnia soczysta biel świeżego sera. Ta śmieszna twarz ma wielkie oczy. Jedno czerwone – z pomidora, drugie zielone- z ogórka. Poniżej śmieją się ogromne usta z żółtej papryki. Na lewo od talerzyka zieleni się kształtne jabłko, a prawą stronę kompozycji zajmuje dymiący kubek. Nie widzę, co w nim jest, ale chyba kakao.
Przyglądam się dziełu z bliska. Bardzo udane! Przyglądam się z daleka. Cóż za niezwykłe barwy! Rozglądam się dookoła i … chaps! Zjadam wszystko co do okruszka!
Przyglądam się dziełu z bliska. Bardzo udane! Przyglądam się z daleka. Cóż za niezwykłe barwy! Rozglądam się dookoła i … chaps! Zjadam wszystko co do okruszka!
Artystka wcale się nie gniewa. Uśmiecha się do mnie i mówi:
- Jedz na zdrowie, synku! Musisz mieć siłę na cały dzień.
- Jedz na zdrowie, synku! Musisz mieć siłę na cały dzień.
ZAŁ.4
Scenariusz opracowała: J. Krzyżanowska (na podst. scenariusza J. Szczupaczyńskiej w: Książka dla nauczyciela. Nowe już w szkole 3.Wyd. Nowa Era. 2011)
Przykłady ćwiczeń logopedycznych, które można wykorzystać w czasie przerwy śródlekcyjnej.
Ćwiczenia słuchowe
Ćwiczenia słuchowe stanowią one bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ często opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego/ tzw. słuchu mownego/. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do rozwoju mowy dziecka.
Przykłady dla dzieci młodszych:
- „ Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.
- „ Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, fajans, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze / np. piłki, kasztana, kamienia/, rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.
- Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.
- Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody( z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.
- Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności ( cicho – głośno).
- Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
- Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.
- Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.
- Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.
Przykłady dla dzieci starszych:
- Wyróżnianie wyrazów w zdaniu. ( stawiamy tyle klocków, rysujemy tyle kółeczek, klaszczemy tyle razy ile słów słyszy dziecko w wypowiadanym zdaniu).
- Wydzielanie sylab w wyrazach poprzez wystukiwanie sylab, wyklaskiwanie, badanie ile razy opadnie żuchwa / na ręce/ przy wybrzmiewanie sylab.
- Dzielenie na sylaby imion dzieci / na początku łatwych/.
- Wyszukiwanie imion dwu- i trzysylabowych.
- Wyszukiwanie słów z podaną przez n-la sylabą.
- Wyszukiwanie imion rozpoczynających się od samogłoski, następnie od podanej spółgłoski.
- Wydzielanie spółgłosek nagłosowych przez przedłużanie nagłosu, np. ssssamolot, szszszafa. Przy pomocy ilustracji – wyszukiwanie przedmiotów, których nazwy rozpoczynają sią na daną głoskę.
- Ćwiczenia z paronimami: bułka – półka, domek –Tomek, koza – kosa itp.
Ćwiczenia oddechowe:
Ćwiczenia oddechowe poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.
Przykłady:
- Wdech nosem ( usta zamknięte) i wydech ustami.
- Dmuchanie na płomień świecy.
- Dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek.
- Dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek.
- Chłodzenie „ gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem.
- „ Zdmuchiwanie mlecza” – długo, aż spadną wszystkie nasionka.
- Chuchanie na zmarznięte ręce.
- Naśladowanie lokomotywy – wydmuchiwanie „nadmiaru pary” – ffff, szszsz.
- Naśladowanie balonika – wypuszczanie powietrza z jednoczesnym odgłosem „ sssss”.
- Nadmuchiwanie balonika.
- Naśladowanie syreny – „ eu-eu- eu”, „ au-au-au” – na jednym wydechu.
- Wyścigi chrupek – dmuchanie w parach.
- Dmuchanie na piórko, aby nie spadło.
- Liczenie na jednym wydechu.
- Powtarzanie zdań na jednym wydechu – najpierw krótkich, potem coraz dłuższych.
- Powtarzanie zdań szeptem.
- Naśladowanie śmiechu różnych osób:
- staruszki: che- che- che
- kobiety – wesołe cha- cha- cha
- mężczyzny – rubaszne ho- ho- ho
- dziewczynki – piskliwe, chichotliwe chi- chi- chi.
Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych
U większości dzieci z wadą wymowy występuje obniżona sprawność narządów artykulacyjnych / języka, warg, policzków, podniebienia miękkiego/..
Ćwiczenia warg:
- Wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej.
- Oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „ iii”.
- Zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”.
- Naprzemienne wymawianie „ i – u”.
- Cmokanie.
- Parskanie / wprawianie warg w drganie/.
- Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).
- Dmuchanie na płomień świecy, na watkę lub piłkę pingpongową.
- Układanie ust jak przy wymowie samogłosek ustnych, z wyraźną, przesadną artykulacją warg, np. w kolejności: a-i-o-u-y-e, u-a-i-o-e-y, o-a-y-i-u, e-y-i-o-a-u, u-i-y-a-o.
- Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u, i-a, u-o, o-i, u-i, a-o, e-o itp.
- Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.
- Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo.
- Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami
Ćwiczenia języka:
- „ Głaskanie podniebienia” czubkiem języka, jama ustna szeroko otwarta.
- Dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego.
- Oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych / krążenie językiem/.
- Wysuwanie języka w przód i cofanie w głąb jamy ustnej.
- Kląskanie językiem.
- Dotykanie czubkiem języka na zmianę do górnych i dolnych zębów, przy maksymalnym otwarciu ust / żuchwa opuszczona/.
- Język wysunięty w kształcie grota wykonuje poziome ruchy wahadłowe od jednego do drugiego kącika ust.
- Rurka – wargi ściągnięte i zaokrąglone unoszą boki języka.
- Język lekko wysunięty opiera się na wardze dolnej i przyjmuje na przemian kształt „łopaty” i „grota”.
- Ruchy koliste języka w prawo i w lewo na zewnątrz jamy ustnej.
- Oblizywanie zębów po wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami. Usta zamknięte.
Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie:
- Wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej.
- Płukanie gardła ciepłą wodą.
- „ Chrapanie” na wdechu i wydechu.
- Głębokie oddychanie przez usta przy zatkanym nosie i odwrotnie.
- Wymawianie połączeń głosek tylnojęzykowych zwartych z samogłoskami, np. ga, go, ge, gu, gy, gi, gą, gę, ka, ko, ke, ky, ki, ku, ak, ok, ek, ik, yk, uk…
- Wypowiadanie sylab / jak wyżej/ i logatomów: aga, ogo, ugu, eke, yky, ygy, iki, Igi, ago, egę itp.
- Nabieranie powietrza nosem i zatrzymanie w jamie ustnej. Policzki nadęte. Początkowo nadymać policzki z zatkanym nosem, a następnie próbować połykać powietrze.
Ćwiczenia policzków:
- Nadymanie policzków – „ gruby miś”.
- Wciąganie policzków – „ chudy zajączek”.
- Nabieranie powietrza w usta i zatrzymanie w jamie ustnej, krążenie tym powietrzem, powolne wypuszczanie powietrza.
- Naprzemiennie „ gruby miś” – „ chudy zajączek”.
- Nabieranie powietrza w usta, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego na zmianę.
przygotowała
Magdalena Fajfer